Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Üniversitemizde “Deka’dans: Yıkımın Estetiği” Uluslararası Projesinin Açılış Sergisi Gerçekleşti

07.07.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi yürütücülüğünde, Universidad de Zaragoza, Sakarya Üniversitesi ve Universitat Politècnica de València iş birliğiyle artimu.org tarafından gerçekleştirilen Deka’dansYıkımın Estetiği uluslararası projesinin açılış sergisi gerçekleşti. Sergiye Rektörümüz Prof. Dr. Gülfettin Çelik ve üniversite yönetimimiz de katıldı.

Proje kapsamında video ve fotoğraf türünde on üç sanatçı tarafından üretilmiş on iki eser, dört ayrı şehirde sergilendi. Bu sergilerden ilki 13 Haziran’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi tarafından İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi’nde saat 13.00’da açıldı.

21 Haziran’da Sakarya Üniversitesi’nde yapılan sergi, 27 Haziran’da Valencia Marinasında bulunan Veles e Vents’te ve 01 Temmuz’da ise Zaragoza Üniversitesi Teruel Kampüsü Sergi Alanında gerçekleşti.

Proje, sanayi toplumunun kütlesel yaşamından enformasyon toplumunun spekülatif dünyasına geçişte deneyimlenen toplumsal ve bireysel sorunları tartışmaktadır. Dönüşüm süreçlerinde genellikle yeniden yapılanma ve inşa üzerine konuşulur ve düşünülürken; bu projede inişin, düşüşün ve yıkımın da kendi içinde yakıcı güzelliği olduğu, bu güzelliğin umutla mümkün olduğu sergilenmekte ve dile getirilmektedir. “İnsan kendisini yıkıntılarında bulabilir” iddiasıyla sergilerdeki eserler; kültürel bilimsel, kentsel, varoluşsal nitelikte dağılma, ayrılma, düşüş ve yıkım süreçlerini ele almaktadır.

Yoğun ilginin ve katılımın olduğu etkinlik, katılımcıların toplu hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi.