Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Öğr. Gör. Semih Özdemir Beste Yarışmasında Ödüle Layık Görüldü

25.01.2024

Üniversitemiz Türk Mûsikîsi Bölümü öğretim elemanlarından Öğr. Gör. Semih Özdemir, Türk müziğinin efsanevi isimlerinden İsmail Dede Efendi ve Tanburi Cemil Bey anısına Fatih Belediyesi’nce tertip edilen beste yarışmasında ödül aldı.

Jürisinde Mehmet Güntekin, Hasan Esen, Fikret Karakaya, Münip Utandı, İhsan Özer, Fatih Salgar, Birol Yayla, Özata Ayan ve Mustafa Çıpan gibi Türk mûsikîsi alanında söz sahibi isimlerin bulunduğu bu prestijli yarışmada, Özdemir’in Acemkürdi makamındaki murabba bir bestesine, Dede Efendi’nin onuruna ilan edilen sözlü eserler kategorisinde 305 eser arasından üçüncülük derecesi takdir edildi.

Bu derece, Türk müziğinin ilk resmi müzik okulu Darülelhan'ın, 100 yılı aşkın bir zaman evvel yayınladığı Dede Efendi'ye ait bir eserin nota baskısı olan anlamlı bir ödülle takdim edildi. Özdemir ödülünü Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu şeflerinden Fatih Salgar’ın elinden aldı. Ödül alan eser, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu saz ve ses sanatçıları tarafından ilk kez icra edilerek sanatseverlere arz edildi.

Değerli hocamızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Haberin detaylarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/dede-efendi-ve-tanburi-cemil-bey-adina-duzenlenen-beste-yarismasinda-oduller-sahiplerini-buldu-831529.html

Haber videosu: https://www.dailymotion.com/video/x8rqoun