Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Medeniyet Sanat Dergisi Sekizinci Senesini Tamamladı

31.01.2023

2014 yılında yayın hayatına başlayan, üniversitemizin Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi bünyesinde yayımlanan Medeniyet Sanat Dergisi, 2022 yılının bitimiyle sekizinci senesini tamamladı. Uluslararası hakemli bir dergi olarak sekiz yıldır; fotoğraf, geleneksel sanatlar, görsel iletişim tasarımı, iletişim çalışmaları, mimarlık, plastik sanatlar, sanat yönetimi, şehir ve bölge planlama, tasarım ve sanat eleştirisi ve tiyatro alanlarında özgün araştırma ve derleme makaleleri ve kitap incelemelerine yer veriyor. Medeniyet Sanat dergisi ilk yayınından bu yana 53 bin görüntülenme ve 211 bin indirme sayısına ulaşarak hem birçok akademisyene referans oluşturacak bir kaynak, hem de özgün makalelerin yayımlandığı bir platform olma niteliğindedir. Medeniyet Sanat dergisinin editörlüğünü Görsel iletişim Tasarım Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi Doç.Dr. Doğan ARSLAN ve Dr.Öğr.Üyesi Koray SEVİNDİ yürütürken, 2022 yılında Mimarlık Bölümü Öğretim Elemanlarından Arş.Gör.Dr. Özge GÜRSOY ve Arş.Gör. Nazife SOFU BAĞ da dergi kadrosuna dahil olmuşlardır. Derginin imtiyaz sahibi STM Fakültesi Dekan Vekili ve Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Yaşar BÜLBÜL iken, Yazı İşleri Müdürlüğü’nde Dr.Öğr.Üyesi Rüstem MÜRSELOĞLU bulunmaktadır.

Medeniyet Sanat Dergisi’nin editörü Doç Dr. Doğan ARSLAN, Türkiye’de sanat ve tasarım alanında yedi adet hakemli dergi arasında derginin önemli bir yere sahip olduğunu, 2023 yılında ise “SCOPUS, EBSCO, SSCI” gibi uluslararası dizinlere girebilmek üzere ayrıca hazırlıklar yaptıklarını belirtti. Medeniyet Sanat Dergisi’nin özgün kapak tasarımlarıyla da ilgi çektiğini belirten Arslan, bu kavramsal özgün kapak tasarımlarının da diğer hakemli dergilerden ayrıştığını belirtmektedir.

Medeniyet Sanat Dergisi, Haziran ve Aralık ayları olmak üzere, senede iki kere yayımlanmakta ve derginin yayın kurulu şu isimlerden oluşmaktadır;

Prof. Dr. Ali TOMAK, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türkiye

Prof. Dr. Byoung II SUN, Korea University, Güney Kore

Prof. Dr. Elizabeth RESNICK, Massachusetts College of Art and Design, USA

Prof. Dr. Levent MERCİN, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Türkiye

Doç. Dr. Dalida KARIC-HADZIAHMETOVIC Saraybosna Üniversitesi, Bosna Hersek

Doç. Dr. Doğan ARSLAN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Türkiye

Doç. Dr. Rikke HANSEN, South Denmark University, Danimarka

Doç. Dr. Wieslaw GRZEGORYCZYK, Rzeszowski University, Polonya

Doç. Dr. Li XU, Beijing Art A&B Design, Çin

Doç. Dr. Saima ZAIDI, Habib University, Pakistan

Derginin son sayısına buradan erişebilirsiniz.