Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

İMÜ Tasarım Animasyon ve İllüstrasyon Geliştirme Birimi Açıldı

29.03.2023

Üniversitemizin Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesinin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden Prof.Dr.Doğan ARSLAN, Doç.Dr.Özge SAYILGAN ve Dr.Öğr.Üyesi Aslı İGİT öncülüğünde geçen dönem itibariyle hazırlıklarına başlanıp altyapısının Mart ayı itibariyle tamamlandığı "İMÜ Tasarım Animasyon ve İllüstrasyon Geliştirme Birimi"nin açılışı gerçekleşti. Açılışa, öğrencilerin ve bölüm öğretim elemanlarının yanı sıra, Birim’in kurulmasında büyük desteği olan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Fatih SARIOĞLU da katıldı. Rektör Yardımcımız Sarıoğlu birimin faaliyete geçmesindeki heyecanını şu şekilde dile getirdi “Öğretim üyelerimizin ve öğrencilerimizin üniversite - endüstri işbirliği çerçevesinde dış paydaşlar ile buluşmasına büyük önem veriyoruz. Tasarım Ofisimiz hem endüstride hem de üniversitemiz bünyesinde ciddi roller üstlenecektir. Geliştirilecek inovatif ürünlerini sabırla bekliyoruz.”

"Tasarım Ofisi” olarak da tanımlanan ve tasarım alanında projeler geliştirme odaklı bu birimin kurulmasında, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün kurum dışı paydaşlarla olan iletişimini güçlendirmek, öğrencilerimizi yaratıcı endüstrilerle henüz mezun olmadan tanıştırmak, karşılıklı maddi ve manevi kazanım elde etmek gibi motivasyonlar mevcuttur. Üniversite ve endüstri ilişkisi özellikle uygulama ağırlıklı bölümler için önemli görülmüş ve üniversite ile paydaş kurum ve kuruluşların arasında, birbirlerini destekledikleri uzun süreli iş birliklerini devam ettirebilmesi için gerekli donanım ve altyapının sağlanması bu proje özelinde gerçekleştirilmiştir.

Açılışa ayrıca Dağdane Giyim Firması’nın genç girişimci kurucusu Bekir Dağdane de katılarak öğrencilerimiz ve akademik personelimiz ile bir araya geldi. Tasarım Ofisi’nde yolculukları başlayacak ürünlerin hayata geçirilmesi için gerçekleşen bu ilk buluşmada aynı zamanda tişörtlerin tasarım fikirleri ile buluşturulduğu bir toplantı gerçekleştirildi. Görsel İletişim Tasarımı öğrencileri 2023 yaz döneminde piyasaya sürülmek üzere hazırlanan tişörtlerin tasarımlarını üstlenerek atölye çalışmalarına başladılar.

Akademik personel, endüstri ve öğrencilerin bir arada üretime yöneldiği ilk proje süreci tüm heyecanıyla sürerken Tasarım Ofisi animasyon, illüstrasyon ve grafik tasarım alanlarında üniversitemize katkı sağlayacak yeni projelerin hayata geçirilmesi için çalışmaya başlamış ve kurum içinden ve dışından tasarıma gereksinimi olan herkes için açık bir kapı olmak üzere adımlarını atmıştır.