Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Dr. Öğr. Üyesi Seval Eroğlu “Bir Demet Türkü” Adlı Türk Halk Müziği Konserini Gerçekleştirdi

07.10.2022

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Musikisi Bölümü’nün daveti üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi Seval Eroğlu4 Ekim 2022 tarihinde saat 12.15’de Göztepe Kuzey Kampüs Ziraat Kütüphanesi Hasan Polatkan Salonu'nda “Bir Demet Türkü” adlı Türk Halk Müziği konserini gerçekleştirdi.

Halkın katılımına açık olarak gerçekleşen konsere üniversitemiz Türk Musikisi bölümü öğretim üyeleri ve öğrencileri de katıldı.

Yerel sanat ve somut olmayan kültürel mirasımızın pek çok örneğine yer verilen konserde, Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Kırşehir, Kars, Malatya, Kayseri, Sivas, Silifke, Karadeniz gibi farklı yörelerden ve Aşık Veysel, Nesimi Çimen, Aşık Sümmani, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş gibi çeşitli aşıklardan ve mahalli sanatçılardan derlenen ezgileri icra edildi. Bu ezgiler ilahi, ibrahimi, ağıt, mahnı, derbeder gibi farklı formlardan ve farklı makamsal yapılardan oluşmaktaydı. Anadolu’nun müzikal çeşitliliğine dikkat çeken Dr. Seval Eroğlu dinleyenlere adeta Anadolu’yu baştan uca gezdiren bir müzik ziyafeti yaşattı.