Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması Doç.Dr.Doğan Arslan'ın Yürütücülüğünde Gerçekleşti

20.06.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Türkiye Organ Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Organ Bağışı Karikatür Yarışması geçtiğimiz yıl aralık ayında sonuçlandı. Pandemi dolayısıyla düzenlenemeyen ödül töreni ve sergi etkinliği, 10 Haziran 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleşti.

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Doğan Arslan’ın yürütücülüğünü yaptığı ve organ bağışının yaygınlaşması konusunda farkındalık oluşturma amacı güden yarışma, sanat ve tasarımın sosyal meselelere değinerek toplumun bakış açısını şekillendirmede nasıl bir etki yaratabileceğini gözler önüne serdi.Yarışmaya 58 ülkeden 447 sanatçı toplamda 952 çalışmayla katıldı. Dördü Türkiye’den toplam on jüri üyesi çalışmaları çevrim içi platformda oylayarak puanladı. Yarışmada birinciliği Türkiye’den Fatih Aksular’ın karikatürü kazanarak ülkemiz için büyük bir gurur yaşatırken, ikinciliği Meksika’dan Angel Boligán Corbo, üçüncülüğü ise İtalya’dan Marco D'agostino kazandı. Mansiyon ödüllerini Polanya’dan Emil Idzikowski, Türkiye’den Hikmet Çil ve Musa Gümüş kazandı. Yarışmanın özel ödülleri sırasıyla; Kaan Ertem Özel Ödülü Türkiye’den Yavuz Özhan Önür’e, Prof. Dr. Arash Pirat Özel Ödülü Hırvatistan’dan Mojmir Mihatov’a, Sevgi Aydemir Özel Ödülü İran’dan Esmaeil Babaei’ye olmak üzere dağıtıldı.
Ankara Başkent Festival Yolu bünyesinde, eski bir hapishane binasının sergi mekanına dönüştüğü etkinlikte, teşekkür plaketini üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Gülfettin Çelik adına Doç. Dr. Doğan Arslan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’dan teslim aldı. Hem üniversitemiz hem de ülkemiz için oldukça anlamlı olan bu uluslararası yarışmada katılımcı eserler, 17 Haziran 2022 Cuma gününe kadar Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi ve Kültür Merkezi’nde ziyarete açıktı. Ayrıca bu uluslararası serginin Ekim 2022 tarihinde üniversitemizin Görsel İletişim Tasarımı Bölümü galerisinde de gösterilmesi planlanmaktadır.