Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

Yabancı Dil I-II Muafiyet Sınavı Duyurusu

13.09.2022

Eğitim Dili Türkçe Olan Bölümlere Yerleşen Birinci Sınıf Öğrencilerinin Dikkatine (Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri hariç)!

2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 5inci maddesi (ı) bendi gereğince, yükseköğretim kurumlarında yabancı dil dersleri zorunlu ders kapsamında yer alır ve bu ders en az iki yarıyıl olarak programlanır ve uygulanır. Üniversitemizde ortak zorunlu yabancı dil İngilizcedir ve temel düzeyde (CEFR A1/A2) İngilizce eğitimini içermektedir. Ayrıca bu dersler uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır.

Eğitim dili Türkçe olan bölümlere yerleşen tüm 1. sınıf öğrencileri için her yıl ilgili akademik takvime göre belirlenen tarihte zorunlu yabancı dil muafiyet sınavı yapılır. Bu kriterlere uygun tüm 1. sınıf öğrencilerimiz (İsteğe bağlı hazırlık programını başarısız olarak tamamlayarak 1. sınıfa devam edecek olan öğrencilerimiz dâhil) bu sınava katılma hakkına sahiptir.

Üniversitemizin ‘Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği’ çerçevesinde belirtilen başarı notunu (60 – harf notu olarak CC- ve üzeri) alan öğrencilerimiz Güz döneminde verilecek olan Yabancı Dil I (İngilizce I) (IMU011) ve Bahar döneminde verilecek Yabancı Dil II (İngilizce II) (IMU012) derslerinden muaf olurlar. Muafiyet sınavından başarılı olan öğrenciler, istedikleri takdirde daha sonra belirtilecek uygulama esasları çerçevesinde bir dilekçe ile muafiyet haklarından feragat edip derslere devam etme hakkına sahiptir.

Ortak Zorunlu Yabancı Dil I Muafiyet Sınavı 23 Eylül 2022 Cuma saat 17.30’ da ve Ortak Zorunlu Yabancı Dil II Muafiyet Sınavı 23 Eylül 2022 Cuma saat 18.10’da çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. IMU011 ve IMU012 derslerinden muaf olmak isteyen öğrenciler her iki sınava da girip geçer not (60 - CC) almak zorundadır.

Not: İsteğe bağlı hazırlık programını başarılı olarak tamamlayarak 1. sınıfa devam edecek olan öğrencilerimizin, muafiyet sınavına girmelerine gerek yoktur. Bu öğrencilerin Yabancı Dil 1 (İngilizce 1) ve Yabancı Dil 2 (İngilizce 2) ders notları, 13 Nisan 2019 tarihli 30744 sayılı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Yabancı Dil Hazırlık Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği'ne (Madde 11/1-d) göre sisteme  AA olarak girilecektir.


Sınavın uygulanışına ilişkin detaylar (sınavın gerçekleştirileceği platform, sınav kuralları vb.) farklı bir duyuru ile paylaşılacaktır.

Lütfen güncel bilgiler ve duyurular için Yabancı Diller Yüksekokulumuzun WEB sayfasını ve OBS’de yer alan mailinizi düzenli olarak kontrol ediniz.

Sorularınız ve sorunlarınız için aşağıdaki mail adresine e-posta gönderebilirsiniz:
yabancidiller.uzem@medeniyet.edu.tr

Önemli Not!

Akademik takvimde ve sınav uygulamalarıyla ilgili değişiklik yapma hakkı saklıdır. Bu nedenle, öğrencilerimizin sınav haftası için yaptığı planlamalardan kurumumuz sorumlu değildir. 

2022-2023 Akademik yılı Yabancı Dil (İngilizce) I-II dersinin muafiyet sınavlarının gün ve saat bilgisi aşağıda yer alan tabloda verilmiştir. Lütfen bölümünüze ait sınav tarih ve saatini dikkatli bir şekilde not alınız.

Sınav Tarihi : 23 Eylül 2022 Cuma