SANAT, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ

Farklı Medeniyetler Medeniyet‘te Buluştu!

11.05.2016

T.C. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile İstanbul Medeniyet Üniversitesinin ortak olarak yürüttüğü Türkiye burslusu uluslararası öğrencilere yönelik “Ortak Dil Sanat Projesi” 7 Mayıs 2016 Cumartesi günü sanat seminerleriyle başladı. Rusya’dan Afganistan’a, Mısır’dan Filistin’e, İran’dan Hindistan’a, Romanya’dan Türkmenistan’a kadar 50’ye yakın ülkeden toplam 60 öğrencinin katıldığı proje ile çizim, animasyon, baskı resim gibi alanlarda etkinlikler düzenlenecek.

Temel ilkelerinden birinin de “uluslararası üniversite” olma niteliği olan üniversitemiz için bu projenin oldukça değerli olduğunu dile getiren, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı ve Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Doğan Arslan; ProjeninTürkiye burslarıyla ülkemize gelip eğitim gören, uluslararası öğrencilerin kültürel, sanatsal ve sosyal alanlarda zenginleşmelerine yardım edecek faaliyetlerden oluştuğunu belirtti. 

Arslan, projeye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Programın amacı ve önceliği, farklı kültür ve toplumlardan gelen öğrencilerin planlanan faaliyetlerle hem birbirleriyle hem de Türkiye toplumuyla kaynaşmalarıdır. Öğrencilere verilecek bu eğitimlerle, Türkiye kültür ve medeniyetinin küresel platformda tanıtımı ve yaygınlaştırılmasıdır. Düzenlenecek olan sanatsal-kültürel seminer ve atölyelerle, hem Dünya medeniyetleri arasında önemli yere sahip olan İstanbul’un sanat ve kültür ortamlarını keşfetmeleri, hem de çeşitli etkinliklerle bir araya gelen uluslararası öğrencilerin tanışmaları ve kaynaşmaları hedeflenmektedir”. 

Görsel İletişim Tasarımın Bölüm hocalarının ortaklaşa oluşturduğu projede, Yrd. Doç. Dr. Doğan Arslan “Çizim”, Arş. Gör. Ertan Toy “Baskı Resim” ve Arş. Gör. Koray Sevindi ise “Animasyon” alanlarında seminer ve atölye veriyor. Toplam beş hafta sürecek proje İstanbul Gezisi ile son bulacak.